Spurs.dk - White Hart Danes - Danmarks officielle fanklub for Tottenham Hotspur
Navigation
Debatemner
Nyeste emne
Champions League gru...
WBA-Spurs
Videoer i SKAL se tr...
Ledley King: Hot ell...
4-2-3-1 eller 4-3-3
Mest aktive emner
Silly Season 2008... [1690]
Silly Season 2007... [1279]
København - Hvem ... [1142]
Silly Season 06/07 [1018]
Silly Season 2009... [732]
KlubSupport

Næste kamp

WBA - Spurs
Lørdag d. 11.september
kl. 16:00


Der er nu kun

Vises direkte på:
Nettet
Optakt skrives af:
Atyraph
Chart.dk
Bolton - Spurs
OptaktLad os håbe, at det lykkes os at vinde FA-cuppen, for med de prioriteringer Redknapp har lagt, kan det meget vel vise sig, at en sejr her bliver vores eneste chance for at komme ud i Europa næste sæson.

Jeg vil ikke bruge en masse tid på Bolton. Dem kender vi! Og vi får det svært. Ikke siden 27. oktober 2004 har vi slået dem på udebane, og jeg forventer egentlig heller ikke, at det sker på søndag.


Lad mig i stedet koncentrere mig lidt om vores kære manager, Harry Redknapp.
Han fik jo en fantastisk start i klubben, hvortil Levy hentede ham fra Pompey. Her havde han med succes arbejdet med et hold i evig krise. At hente ham til Spurs for at redde resterne efter Ramos´ tosserier var godt set af Levy. Men er han også manden, der kan tage et top-10 hold og gøre det til et top-4 hold? Jeg har mine tvivl!

Redknapps karriere har bragt ham til klubber som West Ham, Portsmouth, Southampton og Bournemouth. Det er vel ikke forkert at sige, at vi er den første topklub, han har ansvaret for. Tidligere har han haft succes med mindre klubber, og han har altid været god til at redde kastanjerne ud af ilden. Nu er situationen derimod, at han skal forsøge at holde fast i en topplacering, samtidigt med, at holdet kæmper med om FA-cuppen. Det er nu, det vil vise sig, om `Arry har den fornødne klasse til at sikre os en top-6 placering, eller om vi endnu en gang sætter det hele over styr? Jeg er bekymret for, om Harrys tilsyneladende besættelse af at genvinde FA-trofæet går ud over vores placering i ligaen. I onsdags kostede den os i hvert fald 3 point!

Forestil jer en situation, hvor ligaen er slut. Vi er endt på en 7. plads, og skal spille FA-cup finale mod Fulham, der endte nogle pladser under os. Vi taber finalen og står tilbage med sølvmedaljer og en laaaang næse. Det scenarie er ikke urealistisk.
Der er stærke hold tilbage i FA-cuppen: Villa, Manchester City og Chelsea. En eller flere af dem skal vi sandsynligvis slå for at komme i den finale, der på ingen måde garanterer europæisk fodbold. Det er derfor LIGE FØR, jeg foretrækker, at vi taber til Bolton på søndag, for så er der ingen undskyldninger for igen at spille med Jenas og Kaboul i stedet for kompetente spillere! Men når bolden ruller over skærmen på søndag, håber jeg naturligvis på en spurs-sejr, men omvendt vil jeg ikke græde mange tårer over et nederlag.

En ting er Redknapps prioritering af cuppen frem for ligaen. Den er livsfarlig, som jeg lige har beskrevet.
En anden ting er hans underlige satsning på spillere, vi andre og en masse andre kloge hoveder kan se er værdiløse – eller i det mindste ringe! Eksemplet med Jenas er himmelråbende! Igen og igen bruger han denne dovne, sløsede knægt, der ikke rigtigt er noget! Han er ikke målfarlig. Han lægger ikke op til mål. Han forsvarer ikke ret godt. Tværtimod laver han ofte nogle rystende fejl, der tydeligvis bunder i ligegyldighed og sløseri! At han foretrækker at bruge ham frem for O`Hara, der oven i købet er sendt til Pompey , fatter jeg ikke!
På samme måde med Kabul, der forleden spillede højre back. HØJRE BACK!! Jamen for helvede! Hvis Corluka ikke kan spille 2 kampe om ugen, skulle man nok have beholdt Hutton!
En tredje ting, der får mig til at tvivle på Redknapps evner - som top-træner vel at mærke - er hans langsommelige reaktioner ude på bænken. Hvorfor sidde og være passiv på bænken, når hans udvalgte mænd på banen klokker i det! Hvorfor ikke gå ud og skrige dem fremad og foretage nogle udskiftninger i så god tid, så de rent faktisk kan nå at gøre en forskel? Det er som om, han ikke har nogle værktøjer at gøre godt med, når det ikke kører. Hans kommentarer efter kampene tyder også på, at hans taktiske og analytiske evner måske ikke er helt til top-4?

Alt dette får mig ikke til at råbe ”fyr Redknapp nu” (og dem, der kunne høre det – min familie og kollegerne ville nok også være ligeglade), men jeg mener, at misser vi både FA-cuppen (hvad jeg tror, vi gør) og ender vi uden for europæisk kvalifikation via ligaen, så skal han ud. Og ja , jeg ved godt, at det så bliver den 3. træner siden Jol, men hvis HR bare ikke er manden, der kan føre os i top-4, så kan vi ligeså godt erkende det først som sidst – og prøve endnu en mand på posten.

Lad mig også lige fyre en bredside af mod formand Levy: At vi i sin tid gav 18 mill. £ for Pavlyochenko betyder altså ikke, at manden efter 18 måneder på bænken stadig er det samme værd! Havde vi taget imod de 9 millioner, som Birmingham tilsyneladende bød for russeren, havde vi haft penge til at købe en god midtbanespiller – så vi ikke er afhængige af Jenas!

Til allersidst vil jeg da lige kigge lidt på Bolton-kampen: Bolton har i deres 3 sidste hjemmekampe spillet uafgjort mod Fulham og vundet over Sheffield United og Burnley. Udekampene har budt på nederlag til Manchester C, Liverpool og Scum. Men de giver aldrig op, og de har givetvis luret, at vi er sårbare for tiden. Jeg tror ikke, vi vinder på søndag. Et realistisk bud er 0-0, og så kan vi få en returkamp på hjemmebane med deraf følgende spøjse prioriteringer i ligaen: Gudjohnsson som højre back. Defoe som centerforsvarer. Palacios som spydspids og naturligvis Jenas som indpisker og styrmand på midten! Gud bevare os!

Link til debatten
kofoed d. February 12 2010 13:26:59 · Udskriv
Select your language
Danish Language Danish   English Language English
Log ind
Brugernavn

Kodeord



Er du endnu ikke registreret bruger?
Klik her for at oprette dig.

Har du glemt dit kodeord?
Bed om et nyt ved at klikke her.
Besøgende
Gæster online: 3

Brugere online: 1
Domazz

Antal brugere: 1,317
Nyeste bruger: kompa
Replikboks
Du er nødt til at logge på for at skrive en replik.

10/09/2010 13:32
Det samme har Pav, så man kunne måske godt bruge Keane nu, Gio tror jeg ikke på.

10/09/2010 13:17
Selvfølgelig er det røv med JD Bugs - omvendt har han (bortset fra de 3 kasser for landsholdet) været helt blank i LANG tid .. De andre gutter skal nok tage over !!!! COYS

10/09/2010 13:06
Det har jeg læst før - ikke noget at sige til, at han måske har brokket sig lidt

10/09/2010 13:03
This would suggest this is not the first outburst or the first time he has trodden on the toes of a member of the coaching staff.

10/09/2010 13:03
ITK: About a week before the end of August Keane had a major open bust up with Joe Jordan on the training ground. By all accounts all the coaching staff want him out of the club. This would suggest th

10/09/2010 12:37
Great... Frown

10/09/2010 12:36
Hilarious

10/09/2010 11:47
Lad os så få Kane op i truppen... han er skarp. Den nye Lee Barnard...

10/09/2010 11:44
WHAT...3 måneder! Så er det slut med at lade spillere gå til det engelske landshold. Det er trodsalt Klubben der betaler deres løn.

10/09/2010 11:11
http://www.tottenh
amhotspur.com/news
/articles/defoe-up
date-100910.html

Copyright © 2009
Udviklet af Spurs.dk - White Hart Danes

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2010 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


832,955 Unikke besøg
Transverse Theme designed by: Fuzed Themes - Ported to v7 by PHPFusion-Tips.dk

XHTML CSS